موزه های آستان قدس رضوی

موزه های آستان قدس رضوی

یکی از بزرگترین و غنی ترین موزه های ایران ،مجموعه موزه های آستان قدس رضوی با بیش از یک میلیون بازدیدکننده در سال، است. هدف ایجاد این مکان، اهدای آثار نفیس علاقه‌مندان به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به بارگاه ملکوتی حضرت بوده است.

اولین موزه در آستان قدس رضوی در سال ۱۳۲۴ ه.ش در ساختمانی به مساحت ۱۰۲۴ متر مربع در صحن امام خمینی بنا گردید. این موزه به مدت چهل سال تنها موزه آستان قدس رضوی بوده است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز چندین بار دچار تغییر و دگرگونی گردید. در حال حاضر سازمان کتابخانه‌ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در زیر مجموعه معاونت امور موزه ها، دارای سه اداره حفاظت و مرمت آثار فرهنگی ، پژوهش و معرفی اشیاء و گنجینه های آستان قدس رضوی است.

 

mooz1

ساختمان موزه

ردهم آذرماه سال ۱۳۱۶ شمسی سنگ بنای اولین موزه های آستان قدس رضوی به صورت رسمی با تشریفات و مراسم خاصی گذاشته شد. ساختمان موزه زیرنظر آقایان مهندس کنتراتیف و بیوک قهرمانی در قطعه زمینی به مساحت ۵۷۰۰ مترمربع در محل پشت دیوار جنوبی مدرسة علینقی میرزا و صحن نو در مشرق مسجد گوهرشاد، کنار مقبره شیخ بهایی، در سه طبقه، یک طبقه زیرزمین و دو طبقه فوقانی به زیربنای ۱۰۳۴ مترمربع از آجر و بتون مسلح ساخته شد.


اشیای موزه

هم‌زمان با ساخت بنای موزه اقدامات گسترده‌ای برای انتخاب و مستندسازی اشیایی که قرار بود نمایش داده شود، انجام گرفت. بدین منظور از آقای مهدی بهرامی مدیر وقت موزه ایران باستان دعوت به عمل آمد، او از سال ۱۳۱۸ه.ش سه مرحله در مشهد حضور یافت و اقدامات لازم برای انتخاب و آماده سازی اشیای برای نمایش را انجام داد. دکتر بهرامی در مدتی که به دعوت آستان قدس رضوی برای تأسیس موزه همکاری داشت تعداد ۱۸۹ قلم شیء از خزانه و آثار حرم مطهر انتخاب نمود تا برای نمایش به موزه انتقال یابد. اشیای انتخاب شده در یازده تالار و اتاق به ترتیب دوره تاریخی به نمایش درآمدند.


گنجینه فرش

موزه ای با فرش های ارزشمند و نفیس که طی قرن های گذشته خاص حرم مطهر بافته شده (مانند فرش های شاه عباسی مربوط به دوره صفوی و فرش های عمواوغلی و پرده ای مربوط به دوره پهلوی اول)، یا به مرور اهدا شده ( مانند فرش هفت شهر عشق و فرش معراج ) را در دل خود جا داده است.

mooz3


موزه قرآن و نفایس

این موزه سه گنجینه دارد و مجموعه‏ای از قرآن‏های خطی با قدمت تاریخی از قرن ۳ تا قرن ۱۳ ه.ق، مجموعه‏ای از مرقعات از دوره صفوی تا عصر حاضر، مجموعه‏ای از جلد‏های لاکی و روغنی و نقاشی‏های گل و مرغ و تذهیب و خوشنویسی هنرمندان معاصر در آن به نمایش درآمده است.

????????????????????????????????????

موزه تاریخ حرم رضوی

اشیای نمایشی این گنجینه به دو دسته تقسیم می شوند :

اشیایی که در حرم مطهر جنبه کاربردی داشته و برای امری خاص استفاده می شدند.

اشیای مربوط به معماری اماکن متبرکه رضوی که در قسمت‌های مختلف حرم مطهر نصب بودند،


موزه مرکزی

گنجینه ظروف: وزه ظروف در طبقه دوم ساختمان موزه مرکزی قرار دارد و با وسعتی حدود ۴۵۷ متر مربع شامل ۵ ویترین است. سفال های مربوط به عصر آهن(۱۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح) و دوره تاریخی(مربوط به دوره پیدایش خط) منابع با ارزشی برای آشنایی با شیوۀ زندگی و حتی عقاید مردمان آن روزگار است.

moze


سلاح

این گنجینه در سال ۱۳۷۸ه.ش با نمونه های از سلاح های سرد و گرم در ۴ ویترین در طبقه دوم موزه مرکزی افتتاح گردید. شمشیر، تیر و کمان، نیزه، خنجر، تبرزین، زره، سپر،کلاه خود، تپانچه‌های سرپر یک لول و دو لول و تفنگ های سرپر در این موزه به نمایش گذاشته شده است .

selah


گنجینه نجوم و ساعت

در طبقه دوم ساختمان مرکزی موزه آستان قدس رضوی در صحن کوثر،گنجینه نجوم و ساعت قرار دارد که در سال ۱۳۷۸ ه.ش با وسعت حدود ۴۵۰ متر مربع افتتاح شد. بسیاری از این آثار ارزشمند متعلق به مرحوم دکتر سید جلال الدین تهرانی (۱۳۶۶ ه.ش) دکتری نجوم، عضو فرهنگسرای بین المللی تاریخ علوم، منجم رسد خانه سلطنتی بلژیک و عضو دائمی انجمن نجوم فرانسه است که در فاصله سالهای ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۲ خورشیدی دو دوره نیابت تولیت آستان قدس رضوی و استانداری خراسان را بر عهده داشت.

%d9%85%d9%88%d8%b2%d9%87-%d9%86%d8%ac%d9%88%d9%85-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d9%82%d8%af%d8%b3


گنجینه آبزیان

در هشتم تیرماه ۱۳۷۸ در طبقه اول ساختمان موزه مرکزی با ۴۵۷ مترمربع زیربنا افتتاح گردید .این موزه شامل دو بخش نرم تنان و موجودات دریایی تاکسیدرمی است.

mooz4


کتابخانه تخصصی هنر و موزه داری آستان قدس رضوی

کتابخانه تخصصی هنر و موزه داری آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر- موزه مرکزی – در طبقه اول اداره پژوهش و معرفی آثار واقع شده است. این مجموعه ابتدا به منظور استفاده کارشناسان و راهنماهای موزه سال ۱۳۷۸ راه اندازی شد. در حال حاضر با در برداشتن موضوعاتی از قبیل موزه داری، باستان شناسی، معماری، هنر و کلیات آن ( صنایع دستی، خوشنویسی، نقاشی، تذهیب، گرافیک، عکاسی، سینما، فرش، کاشی و سفال و هنرهای اسلامی و بومی …) خدمات خود را به علاقه مندان ارائه می دهد

 

موزه های آستان قدس رضوی

نویسنده : مدیرسایت | ۲۸ مهر ۱۳۹۵ | دسته : مناطق گردشگری | نظرات کاربران (0)
تگ ها: ،‌ ،‌