مجتمع گردشگری بابا قدرت

هتل آپارتمان آروین به منظور رفاه حال مهمانان خود در پرتال خود به معرفی اماکن گردشگری و تفریحی میپردازد.

مجتمع تفریحی گردشگری بابا قدرت با هتل آپارتمان آورین ۵۰۰ متر فاصله دارد.

map-babaghodrat

مجتمع گردشگری باباقدرت بنائی است متعلق به دوران قاجار و با قدمتی بیش از دو قرن که توسط استادکاران معمار و هنرمند ایرانی ساخته شده است.این اثر ارزشمند (مجتمع گردشگری باباقدرت )در سال ۱۳۸۰ توسط سازمان میراث فرهنگی به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

مجتمع گردشگری باباقدرت کاروانسرا به منظور استراحتگاه و منزل آخر ورود به شهر مقدس مشهد در زمان قاجار ساخته شده است و تا سالهای طولانی با همین کاربری مورد استفاده قرار می گرفته لیکن در حدود ۵۰ سال پیش پس از اینکه آخرین وارث متولی آن که اسحاق خان قرائی(فرماندار وقت مشهد در زمان قاجار بوده) از دنیا می رود بدلیل عدم وجود وارث دیگر به دولت وقت واگذار می شود و از این پس مالکیت آن در اختیار دولت ایران قرار می گیرد.

چند سال بعد این کاروانسرا  (مجتمع گردشگری باباقدرت ) توسط دولت به کارخانه تولید مشروبات الکلی در شهر مشهد واگذار می شود با نام نوش و از این جهت نام نوش تاکنون در … عمومی برای محلی که کاروانسرا واقع شده ، وجود دارد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تعطیل شدن کارخانه مذکور بخشی از کمیته های انقلاب در آن مستقر می گردند و این امر ادامه دارد. لذا در طول این ایام و فقدان آگاهی بهره وران از اهمیت تاریخی و فرهنگی بنای مذکور و نیز فقدان قوانین و مقررات حفظ ابنیه تاریخی ، هرگونه تخریب و دخل و تصرف غیر اصولی در بنایمجتمع گردشگری باباقدرت انجام می شود و عملاً هیچگونه مورد محافظت و نگهداری قرار نمیگیرد و به مخروبه ای تبدیل می گردد و در نهایت نیز به انبار ضایعات تبدیل می شود.

در سال ۱۳۸۵ براساس توافق بخش خصوصی و دولتی مقرر شد این کاروانسرا مورد بازسازی و مرمت قرار گیرد و عملیات اجرائی آن آغاز گردید و طی ۴ سال تلاش مستمر علیرغم مشکلات عدیده ای که از سوی برخی دستگاه های دولتی و خصوصی بوجود آمد ، سرانجام در تاریخ ۱۳۸۹/۷/۹ بصورت رسمی بعنوان مجتمع گردشگری باباقدرت و تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی استان خراسان افتتاح و به بهره برداری رسیده است.

حال این بنا به صورت تفریخی گردشگری درامده است.

که دارای مشخصات زیر می باشد:

این مجتمع منحصر به فرد هم اکنون با فضایی حدود ۸۰۰۰ متر مربع شامل :

رستوران سنتی : در فضایی در حدود ۳۰۰۰ متر مربع و فضایی کاملاْ طبیعی و سنتی و ظرفیت نسبی ۵۰۰ نفر با ارایه انواع غذاهای سنتی و غیر سنتی در خدمت مردم عزیز کشورمان می باشد.

چایخانه سنتی : در فضایی حدود ۱۰۰۰ متر مربع و محیطی کاملاْ سنتی و دلنشین با چای ، انواع قهوه و نوشیدنی های گیاهی پذیرای میهمانان عزیز است.

بازارچه سنتی : در فضایی در حدود ۱۱۰۰ متر مربع و در ۲۲ غرفه کالا و هنرهای سنتی ایران توسط هنرمندان به مردم عزیز عرضه می گردد.

 

نویسنده : مدیرسایت | ۱۷ دی ۱۳۹۴ | دسته : مناطق گردشگری | نظرات کاربران (0)
تگ ها: ،‌ ،‌ ،‌ ،‌ ،‌ ،‌ ،‌ ،‌